Ga naar hoofdinhoud

Voeding voor workstations

Welke voeding kies je voor je pro-PC's en workstations?

De voeding is het meest onderschatte onderdeel van een machinepark. Te krap en je workstations vallen uit of verliezen frequentie onder belasting. Te ruim en je verspilt budget aan overbodige watts. In deze gids tonen we je de methode om de voedingen over je hele park correct te dimensioneren, van kantoorwerk tot renderworkstation en intensief rekenwerk.

De voeding: een rechtstreekse hefboom voor betrouwbaarheid en productiviteit

Een voeding is meer dan een cijfer op een doos. Zij verdeelt de stroom over alle componenten van het station. Ze bepaalt of je videokaart zijn verbruikspieken opvangt zonder instabiliteit, of je processor zijn boostfrequentie kan vasthouden onder aanhoudende belasting, en of de machine dag na dag stabiel blijft. Een te krap gekozen voeding zorgt voor uitvallen, herstarts of instabiliteit onder belasting: stuk voor stuk incidenten die zich vertalen in productiviteitsverlies en supporttickets voor je IT. Een correct gedimensioneerde voeding draait daarentegen in haar ideale rendementszone en gaat doorgaans tien jaar mee. Op een park dekt die levensduur ruim twee afschrijvingscycli van je hardware.

De valkuil van 'hoe groter, hoe beter'

Een voeding haalt haar beste rendement rond 50% belasting. Een 1200 W op een station dat 450 W verbruikt, draait onder die zone, met een licht lager rendement en een meerkost zonder return. Op de schaal van een park loopt dat verschil snel op tot duizenden euro's. De juiste reflex bij parkaankoop: nauwkeurig dimensioneren, mikken op een 80 PLUS Gold-certificatie of hoger voor de elektrische ROI, en kiezen voor de gekende merken die ALTERNATE Business verdeelt.

De technische evoluties om te kennen

Drie evoluties bepalen de huidige markt. De ATX 3.1 norm introduceert de 12V-2x6 connector, ontworpen om de veiligheid en de compatibiliteit met recente videokaarten te verbeteren. De Cybenetics-certificatie (ETA voor het rendement, LAMBDA voor het geluid) vult 80 PLUS aan met meer representatieve tests. En de komst van de NVIDIA RTX 50 (Blackwell) en AMD Radeon RX 9000 (RDNA 4) videokaarten heeft het vermogen van render- en visuele-creatieworkstations opgetrokken.

Hoe dimensioneer je het vermogen voor elk workstationprofiel

Twee complementaire benaderingen voor een betrouwbare parkuitrol. De vuistregel voor een snelle schatting, en de officiële calculator van de fabrikant om het exacte cijfer te valideren voor je in volume aankoopt.

1. De vuistregel (snelle schatting)

Een vuistregel die de hardware-community vaak gebruikt, eenvoudig pc per pc toe te passen bij een parkaudit. Het is geen officiële formule van de fabrikant, maar ze geeft in de meeste gevallen een resultaat dat heel dicht bij het echte cijfer ligt.

Formule: (max verbruik GPU + max verbruik CPU + 100 W) × 1,3 = doelwattage.

Voorbeeld workstation visuele creatie: een RTX 5080 (360 W) + een Core Ultra 7 265K (250 W MTP) + 100 W = 710 W × 1,3 = 923 W. Je neemt dus een voeding van 1000 W. Voor een gelijkaardig station met een Ryzen 9 9950X is de berekening vergelijkbaar (230 W PPT).

Voorbeeld kantoorstation: een Core Ultra 5 of een Ryzen 5 met geïntegreerde graphics (65 W) + 50 W randapparatuur + geen aparte videokaart = ongeveer 115 W × 1,3 = 150 W. Een voeding van 400 W 80 PLUS Bronze of Gold volstaat ruimschoots.

Wat stelt die 100 W randapparatuur voor? Mainboard en chipset (30 tot 50 W), ECC-RAM-modules (5 tot 10 W per stuk), M.2 SSD's (5 tot 10 W per stuk), case-fans (1 tot 3 W per stuk), pomp en ventilatoren van AIO-watercooling (10 tot 20 W). Op een standaard workstation kom je zelden boven 80 tot 100 W randapparatuur.

Om het max verbruik van een GPU of CPU te vinden, bekijk je de officiële fiches van NVIDIA, AMD of Intel (zoek naar 'TGP' voor videokaarten, 'PPT' voor Ryzen, 'PL2' voor Intel). De cijfers op de productfiche van ALTERNATE Business zijn ook betrouwbaar en maken een uniforme dimensionering over een hele uitrol mogelijk.

2. Validatie via de officiële calculator van de fabrikant

Om een aankoop in volume veilig te stellen, gebruik je een officiële calculator. Die houden rekening met de transient pieken, het rendement bij 50% belasting en de marges van de fabrikant. Drie referenties die de hardware-community erkent:

  • be quiet! PSU Calculator: de officiële calculator van be quiet!, simpel en snel. CPU, GPU, SSD's/HDD's, watercooling, en hij geeft het aanbevolen be quiet!-vermogen.
  • Seasonic Wattage Calculator: de officiële Seasonic-calculator, heel volledig. CPU, GPU, SSD's/HDD's, ventilatoren, RGB, met veiligheidsmarge inbegrepen.

Aanbeveling van de GPU-fabrikant: nog een betrouwbare bron. NVIDIA en AMD vermelden op de officiële fiche van elke videokaart het aanbevolen voedingsvermogen (1000 W voor de RTX 5090, 850 W voor de RTX 5080, 750 W voor de RTX 5070 Ti). Die aanbevelingen houden al rekening met CPU + de rest van de PC + marge.

80 PLUS Bronze, Gold, Platinum of Titanium: welk niveau voor welk pro-gebruik?

Het 80 PLUS-label meet het rendement van de voeding. Hoe hoger het niveau, hoe minder stroom je voeding verspilt als warmte, en hoe lager je elektriciteitsfactuur. Op de schaal van een park loopt het verschil op tot duizenden euro's over de afschrijvingscyclus.

Certificatie Typisch rendement bij 50% belasting (230 V EU) Aanbevolen gebruikersprofiel
Bronze 88% Instap-kantoorstations, uitrol met krap budget
Gold 92% Standaard voor het workstationpark: geavanceerd kantoorwerk, visuele creatie, gematigde rendering
Platinum 94% High-end render-/CAD-workstations, stations van 1000 W en meer, aanhoudende belasting
Titanium 96% Workstations voor intensief rekenwerk, AI, simulatie, renderfarm, 24/7-stations

De juiste standaardkeuze: 80 PLUS Gold op zowat het hele workstationpark. De meerprijs tegenover Bronze verdien je snel terug op je elektriciteitsfactuur en de interne kwaliteit (condensatoren, ventilator, beveiligingen) ligt duidelijk hoger. Voor 24/7-stations of workstations met heel hoog verbruik zijn Platinum en Titanium ruimschoots verantwoord door het energieverschil dat zich over 5 tot 10 jaar opstapelt.

En Cybenetics? Een aanvullend en preciezer label dan 80 PLUS. Het meet het rendement op tien reële belastingspunten en geeft ook een geluidsscore in dB(A). Zoek naar de badges 'ETA-A/A+/A++' voor het rendement en 'LAMBDA A/A+/A++' voor de stilte. De beste LAMBDA-scores wijzen op bijzonder stille voedingen, gemeten volgens het Cybenetics-protocol. Ideaal voor open spaces en studio's voor audio-/videocreatie.

ATX 3.1 en de 12V-2x6 connector: de evolutie om in je uitrol op te nemen

Rol je workstations uit met recente high-end videokaarten (RTX 5070 Ti, 5080, 5090 of gelijkwaardige pro-kaarten), dan moet je voeding overweg kunnen met het nieuwe type voedingsconnector.

De context: bij de vorige generatie hadden sommige RTX 4090's connectorincidenten (smelten). De oorzaak: een slecht contact dat toch stroom doorliet. Een geïsoleerd incident in een privéomgeving wordt een operationeel risico op de schaal van een park.

Het normatieve antwoord: de ATX 3.1 norm en de 12V-2x6 connector verbeteren het ontwerp. De 12V-2x6 vermindert het risico bij een verkeerde aansluiting sterk, op voorwaarde dat de kabel correct tot tegen de aanslag is ingestoken.

In de praktijk voor je aankopen: voor elk nieuw workstation met een RTX 5070 Ti, 5080, 5090 of een gelijkwaardige pro-kaart kies je systematisch een native ATX 3.1 voeding met 12V-2x6 connector. Voor configuraties met videokaarten op de klassieke PCIe 8-pin connectoren (RTX 5060/5060 Ti, AMD-instapkaarten, pro-instapkaarten) doet elke goede conventionele voeding gewoon z'n werk.

De ATX 3.1-bonus: de norm vangt de transient verbruikspieken van moderne videokaarten beter op (tot tweemaal het nominale vermogen gedurende 100 microseconden, volgens de officiële Intel-specificatie). Onzichtbaar voor de gebruiker, maar cruciaal voor de stabiliteit van een workstation bij zware belasting (rendering, GPU-rekenwerk).

Modulair of niet-modulair: de impact op het IT-onderhoud

Modulariteit gaat enkel over de kabels. Er zijn drie opties op de markt, met rechtstreekse gevolgen voor de onderhoudstijd en het gemak van naverkoop door je IT-team.

  • Niet-modulair: alle kabels zitten vast. Lagere aankoopprijs, maar veel overbodige kabels om weg te werken in de behuizing. Geschikt voor kantoorstations in gestandaardiseerde montage.
  • Semi-modulair: de essentiële kabels zitten vast, de rest plug je in naar behoefte. Een goede compromis tussen prijs en gemak voor uitrol in volume.
  • Full modulair: alle kabels plug je in. Je monteert alleen wat je nodig hebt. Ideaal voor high-end workstations, compacte behuizingen en om het onderhoud door de IT-technici te vergemakkelijken (snelle vervanging, propere kabels).

Onze aanbeveling voor een workstationpark: kies een full modulaire voeding zodra het budget het toelaat. Properder kabelbeheer, sneller onderhoud door je IT-team, en een hogere restwaarde op het einde van de afschrijving.

Geluid en kwaliteit: de criteria die tellen voor een duurzame uitrol

Vijf criteria om te bekijken op de productfiche voor elke aankoop in volume. Dat zijn de echte kwaliteitsmarkers, voorbij het wattage en de 80 PLUS-certificatie.

  • Passieve modus (zero RPM fan): de ventilator staat stil onder 30 tot 40% belasting. Volledige stilte bij gewoon kantoorwerk, de ventilator draait enkel onder aanhoudende belasting (rendering, rekenwerk). Aanwezig op zowat alle moderne Gold-modellen, ideaal in een open space.
  • Type ventilator: kies bij voorkeur FDB-lagers (Fluid Dynamic Bearing) of dubbele kogellagers (DBB). Ventilatoren van 120 of 135 mm draaien trager dan de oude 80 mm, dus minder opgeteld omgevingsgeluid in een open space met enkele tientallen stations.
  • Japanse 105 °C condensatoren: een sterke indicator van levensduur. Condensatoren van het merk Nippon Chemi-Con, Rubycon of Nichicon gaan bij normaal gebruik doorgaans 10 jaar of langer mee. Zoek naar 'Japanese capacitors' in de specs van de fabrikant. Op de schaal van een park maakt dat het verschil tussen 0% en 3% vroegtijdige defecten per jaar.
  • Volledige beveiligingen: OCP (overstroom), OVP (overspanning), OPP (oververmogen), SCP (kortsluiting), OTP (oververhitting). Vijf beveiligingen, allemaal een must op een serieuze voeding. Ontbreekt er ook maar één op de productfiche, ga dan verder: een ontbrekende beveiliging kan bij een elektrisch defect kettingschade aan andere componenten veroorzaken.
  • Levensduur van de fabrikant: de beste reeksen op de markt kondigen 10 tot 12 jaar levensduur aan bij normaal gebruik (Seasonic PRIME, be quiet! Dark Power Pro, Corsair RMx). Een uitstekende proxy voor de echte betrouwbaarheid: een fabrikant die zich op 10 jaar en meer engageert, heeft vertrouwen in zijn componenten. Op de schaal van een workstationpark maakt dat het verschil voor de TCO.

De 6 fouten om te vermijden bij een parkuitrol

Dit zijn de meest voorkomende valkuilen die ALTERNATE in een pro-omgeving ziet bij retours en naverkoop.

  • 1. Overdimensioneren 'voor het geval dat': geen enkele technische winst om 1200 W op een station te zetten dat er 450 verbruikt. Het aankoopverschil weegt op een park snel in duizenden euro's, en het verschil had bij hetzelfde budget een certificatie-upgrade (Gold → Platinum) kunnen betalen.
  • 2. Onderdimensioneren om te besparen: 550 W op een workstation met een RTX 5070 Ti. De verbruikspieken activeren de OPP-beveiliging, het station valt uit midden in een sessie, en de GPU veroudert vroegtijdig door de herhaalde spanningsdalingen. Vermenigvuldigd met het aantal betrokken stations is dat een rechtstreeks operationeel risico.
  • 3. Een voeding zonder gekend merk kopen: een voeding zonder 80 PLUS-certificatie en zonder gekend merk verhoogt het risico op vroegtijdig defect sterk, en kan bij een defect andere componenten beschadigen. Blijf bij de merken die ALTERNATE Business verdeelt: be quiet!, Corsair, Seasonic, ASUS, MSI, Lian Li, Sharkoon.
  • 4. ATX 3.1 vergeten op een high-end RTX 50-videokaart: anders moet je de PCIe 8-pin naar 12V-2x6 adapter gebruiken die bij de videokaart geleverd wordt. Die adapter voegt een faalpunt en elektrische weerstand toe. Neem beter een native ATX 3.1 op vanaf de specificatie van de uitrol.
  • 5. De kabellengte verwaarlozen: bij een full tower behuizing of een workstation met een AIO-radiator bovenaan kunnen de 24-pin en CPU 8-pin kabels te kort zijn. Controleer de lengtes op de productfiche (meestal 550 tot 700 mm voor de 24-pin, 600 tot 750 mm voor de CPU naargelang de fabrikant).
  • 6. Het formaat niet standaardiseren: standaard ATX voor mid/full tower workstations, SFX of SFX-L voor compacte SFF-workstations. Een ATX-voeding past niet in een compacte behuizing. Het standaardiseren van het formaat vereenvoudigt de voorraad reserveonderdelen van je IT.

Waarom je workstations uitrusten bij ALTERNATE Business?

Een workstationpark uitrusten met voedingen is meer dan een bestelbon. ALTERNATE Business begeleidt je project van A tot Z: Nederlandstalig technisch advies, volumeoffertes, een factuur met aftrekbare btw en bestelbonnen afgestemd op je aankoopprocessen. Het gamma omvat alle formaten (ATX, SFX, SFX-L), alle vermogens (400 W tot 1600 W en meer) en alle certificaties (80 PLUS Bronze tot Titanium, native ATX 3.1). Beschikbare merken: be quiet!, Corsair, Seasonic, ASUS, MSI, Lian Li en Sharkoon.

Je vaste accountmanager stuurt je keuze op basis van je gebruikersprofielen (kantoor, visuele creatie, CAD/BIM, development, rendering, intensief rekenwerk), je workstationbehuizingen en je akoestische eisen. Verzending vanuit onze magazijnen in Aartselaar met levering de volgende dag voor elke bestelling geplaatst voor 21u, lokale Nederlandstalige naverkoopdienst en continuïteit voor je terugkerende bestellingen.

Veelgestelde vragen over de keuze van een voeding voor workstations

De dimensionering hangt af van het gebruikersprofiel. Reken op 400 W voor een kantoorstation zonder aparte videokaart, 650 tot 750 W voor een workstation visuele creatie (Adobe, DaVinci) met een midrange videokaart, 850 W voor een render-/CAD-workstation met een RTX 5080 of een gelijkwaardige pro-kaart, en 1000 tot 1200 W voor een workstation voor intensieve rendering of GPU-rekenwerk met een RTX 5090 / high-end RTX PRO. De regel: tel het max verbruik van je videokaart en processor op, voeg 100 W toe voor de rest, en vermenigvuldig met 1,3 om in de ideale rendementszone te blijven.

Twee complementaire benaderingen. Voor een snelle schatting gebruik je de formule (verbruik GPU + verbruik CPU + 100 W) × 1,3, een heuristiek die de hardware-community vaak gebruikt (geen officiële formule van de fabrikant, maar een resultaat dat heel dicht bij het echte cijfer ligt). Voorbeeld: een videokaart van 360 W + een processor van 250 W + 100 W = 710 W × 1,3 = 923 W, dus een 1000 W voeding. Om precies te valideren voor een aankoop in volume, gebruik je een officiële calculator: be quiet! PSU Calculator of Seasonic Wattage Calculator. NVIDIA en AMD geven ook op de fiche van elke videokaart het aanbevolen voedingsvermogen aan (1000 W voor de RTX 5090, 850 W voor de RTX 5080).

Nee, dat werkt averechts op de schaal van een park. De formule (verbruik + 100 W) × 1,3 zit al met 30% marge ingebouwd, precies wat je nodig hebt om in de ideale rendementszone te blijven. Een sterk overgedimensioneerde voeding draait onder die zone en de meerkost stapelt zich op over de hele uitrol. Voor de transient pieken van moderne videokaarten is het de ATX 3.1 norm die het regelt, niet een overschot aan watts. Verwacht je binnen 2-3 jaar een GPU-upgrade? Ga één stap omhoog (750 W in plaats van 650 W), geen twee.

80 PLUS meet het rendement van de voeding, met andere woorden hoeveel stroom uit het stopcontact echt in de PC terechtkomt. Van minst naar meest efficiënt: Bronze, Silver, Gold, Platinum, Titanium. Voor het workstationpark: 80 PLUS Gold is de aanbevolen standaard op zowat alle stations (geavanceerd kantoorwerk, visuele creatie, gematigde rendering). De meerprijs tegenover Bronze verdien je terug op je elektriciteitsfactuur en de interne kwaliteit ligt duidelijk hoger. Platinum is verantwoord op workstations van 1000 W en meer, Titanium op 24/7-configuraties (intensief rekenwerk, AI, continue simulatie). Op de schaal van een park vertaalt het rendementsverschil Bronze → Gold (88% vs. 92% bij 50% belasting) zich in terugkerende besparingen op de elektriciteitsfactuur, waarvan de exacte omvang afhangt van de gebruiksgraad en het kWh-tarief.

ATX 3.1 is de laatste revisie van de ATX norm voor PC-voedingen, gepubliceerd door Intel. Hij introduceert de 12V-2x6 connector die tot 600 W kan leveren op één enkele kabel. Het grote verschil met de 12VHPWR van de vorige generatie: de sense pins zijn ingekort, wat het risico bij een verkeerde aansluiting sterk vermindert, op voorwaarde dat de kabel correct is ingestoken. ATX 3.1 vangt ook de transient verbruikspieken van moderne videokaarten beter op (tot tweemaal het nominale vermogen gedurende 100 microseconden), wat de stabiliteit van een renderworkstation bij zware belasting verzekert.

Sterk aanbevolen voor workstations met een RTX 5070 Ti, RTX 5080 of RTX 5090 die de 12V-2x6 connector gebruiken, maar niet strikt verplicht. Een recente ATX 3.0 voeding werkt als de 12VHPWR connector perfect is ingestoken. Voor elke nieuwe uitrol neem je meteen native ATX 3.1 op: je vermijdt de PCIe 8-pin adapter die bij de videokaart geleverd wordt (een extra faalpunt) en je vereenvoudigt het langetermijnbeheer van het park.

Modulariteit gaat enkel over de kabels, niet over de prestaties. Niet-modulair: alle kabels zitten vast aan de voeding, de overbodige werk je weg in de behuizing, laagste prijs (geschikt voor gestandaardiseerde kantoorstations). Semi-modulair: de essentiële kabels zitten vast, de rest plug je in naar behoefte (een goed compromis voor uitrol in volume). Full modulair: alle kabels plug je in, je monteert alleen wat je nodig hebt (ideaal voor high-end workstations en om het onderhoud/de swap door je IT te vergemakkelijken). Voor een workstationpark is de aanbeveling: full modulair zodra het budget het toelaat.

Twee indicatoren op de productfiche. De aanwezigheid van een passieve modus (zero RPM fan of semi-fanless): de ventilator staat stil onder 30 tot 40% belasting, dus volledige stilte bij kantoorwerk en lage belasting (verreweg het grootste deel van de gebruikstijd). En het ventilatortype: een FDB (Fluid Dynamic Bearing) van 120 of 135 mm is duidelijk stiller dan een ouder kogellager van 80 mm. Referentiemerken voor stilte: be quiet! (Pure Power, Straight Power, Dark Power Pro), Seasonic (Focus GX, PRIME PX), Corsair (RMx, HXi). Voor een open space of een audiostudio kijk je ook naar de Cybenetics LAMBDA A+ badges en hoger.

De RTX 5090 verbruikt tot 575 W volgens NVIDIA. In combinatie met een Ryzen 9 9950X of een Core Ultra 9 285K onder aanhoudende belasting kan het workstation 850 tot 950 W aan totaal verbruik halen. Aanbeveling: minimum 1000 W, idealiter 1200 W, in 80 PLUS Platinum, met een native 12V-2x6 connector ATX 3.1 sterk aanbevolen. Kies in de reeksen 1000 tot 1300 W ATX 3.1 bij be quiet! (Dark Power Pro), Corsair (HX, AX) of Seasonic (PRIME). Voor een compact SFF-workstation kijk je naar de SFX-L modellen vanaf 1000 W.

Voor een workstation visuele creatie met een RTX 5070 Ti (300 W) en een Ryzen 7 of Core Ultra 7 reken je op ongeveer 520 W aan totaal verbruik, dus een 750 W 80 PLUS Gold ATX 3.1 voeding volstaat ruim. Voor een RTX 5080 (360 W) reken je op 580 W aan totaal verbruik, dus 850 W 80 PLUS Gold ATX 3.1 is de juiste keuze. Kies in de reeksen 750 tot 850 W 80 PLUS Gold ATX 3.1 bij be quiet! (Pure Power, Straight Power), Corsair (RMx), Seasonic (Focus) of ASUS (ROG Strix). De native 12V-2x6 connector spaart je de adapter die bij de videokaart geleverd wordt.

Een 80 PLUS Gold of Platinum voeding van een gekend merk gaat doorgaans 10 jaar mee bij normaal gebruik, soms langer. De goede indicatoren: Japanse 105 °C condensatoren (Nippon Chemi-Con, Rubycon, Nichicon), FDB-ventilator, een door de fabrikant aangekondigde levensduur van 10 tot 12 jaar. Het zijn de premium reeksen die zich op 10 jaar en meer engageren (Seasonic PRIME, be quiet! Dark Power Pro): een fabrikant die zich op die duur engageert, heeft vertrouwen in zijn componenten. Op de schaal van een park dekt die levensduur ruim twee afschrijvingscycli van de hardware, wat de onvoorziene vervangingen op termijn drastisch beperkt.

ALTERNATE Business verdeelt hhet volledige gamma van be quiet!, Corsair, Seasonic, ASUS, MSI, Lian Li en Sharkoon met officiële Europese service, een factuur met aftrekbare btw, een vaste Nederlandstalige accountmanager en verzending vanuit onze magazijnen in Aartselaar met levering de volgende dag voor elke bestelling geplaatst voor 21u in België. Je geniet van voorkeurtarieven voor bestellingen in volume, een offerte op maat voor de uitrol van een park en technisch advies om het vermogen en de keuze te valideren op basis van je gebruikersprofielen. Onze categorieën laten je snel filteren op vermogen (400 W tot 1600 W), formaat (ATX, SFX, SFX-L) en certificatie (80 PLUS Gold, Platinum, Titanium, ATX 3.1). Bekijk de categorie Voedingen om de beschikbare modellen te ontdekken.

Contacteer je accountmanager

Rust je een workstationpark uit en twijfel je over het wattage dat je moet uitrollen of de 80 PLUS-certificatie die je verkiest? Je accountmanager bij ALTERNATE Business staat online en telefonisch klaar op 03 871 11 11. Volumeoffertes, technische ondersteuning, een factuur met aftrekbare btw: we vinden de oplossing die bij je infrastructuur past.

Contacteer ons